21 Јануари, 2020
0.0216

ЗАРОБЕНИ СЕ ЧЕТИРИ ЛУЃЕ: Пирати нападнаа грчки танкер

Објавено во: Балкан 04 Ноември, 2019

Пирати нападнале грчки танкер и грабнале четворица членови на екипажот.

Инцидентот се случил крај брегот на Того, каде пирати нападнале грчки танкер со нафта и грабнале четворица членови на екипажот. Ова го соопшти западноафриканската морнарица. Пиратите, во раните утрински часови, упаднале во танкерот и како заложници земале четворица морнари. Меѓу киднапираните морепловци се двајца Филипинци, еден Грк и еден Грузиец. 

„Вооружени лица го нападнаа танкерот Елка Аристотел на 18 милји од пристаништето Ломе во понеделникот наутро“, соопшти морнарицата.

Обезбедувањето на бродот се спротивставило на пиратите, а еден од нив е повреден.

Но, ова не е единствен инцидент. 

Група пирати киднапирале 9 членови на екипажот на норвешката компанија „Ј.Ј. Угланд“ крај брегот на Бенин во Западна Африка, соопшти компанијата. 

Можеби ќе ве интересира

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Повторно силен земјотрес во Грција

Повторно силен земјотрес во Грција

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата