05 Април, 2020
0.0218

ЗАРОБЕНИ СЕ ЧЕТИРИ ЛУЃЕ: Пирати нападнаа грчки танкер

Објавено во: Балкан 04 Ноември, 2019

Пирати нападнале грчки танкер и грабнале четворица членови на екипажот.

Инцидентот се случил крај брегот на Того, каде пирати нападнале грчки танкер со нафта и грабнале четворица членови на екипажот. Ова го соопшти западноафриканската морнарица. Пиратите, во раните утрински часови, упаднале во танкерот и како заложници земале четворица морнари. Меѓу киднапираните морепловци се двајца Филипинци, еден Грк и еден Грузиец. 

„Вооружени лица го нападнаа танкерот Елка Аристотел на 18 милји од пристаништето Ломе во понеделникот наутро“, соопшти морнарицата.

Обезбедувањето на бродот се спротивставило на пиратите, а еден од нив е повреден.

Но, ова не е единствен инцидент. 

Група пирати киднапирале 9 членови на екипажот на норвешката компанија „Ј.Ј. Угланд“ крај брегот на Бенин во Западна Африка, соопшти компанијата. 

Можеби ќе ве интересира

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски