09 Август, 2020
0.0393

Засадени дрвца во Чаир украдени по само една ноќ

Објавено во: Македонија 11 Ноември, 2019


Непознати сторители изминатава ноќ украле девет украсни садници од јавното 
зеленило пред Поликлиниката „Чаир“ кои екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ги
засадија во текот на вчерашниот ден. Со кражбата е причинета материјална штета,
а претходно уреденото зеленило на локацијата е изгазено и уништено. Инцидентот
е пријавен во полиција.

Екипите на Градот Скопје и на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве се на терен во
сите скопски општини и засадуваат нови зимзелени и листопадни дрвца за да ги
обноват уништените дрвореди по должината на градските улици и булевари и за да
подигнат нови. Во оваа есенска акција за засадување дрвја, на местото на
украдените садници пред Поликлиниката „Чаир“ ќе бидат засадени нови садници.

„Засадувањето дрвја е приоритет на Градот Скопје како влог за чиста и здрава
животна средина. Скопје и скопјани заслужуваат да имаат убаво уредени зелени
површини. Поради тоа, Градот Скопје апелира до граѓаните да ги чуваат дрвјата и
другото зеленило на јавните зелени површини и да придонесат за почиста и
поздрава животна средина“, соопштија од Град Скопје.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

(ФОТО) ДРАМАТИЧНА ТЕПАЧКА ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА - причина е прегазено дете

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

СЕ РАСТОВАРУВААТ СКОПСКИТЕ БОЛНИЦИ - помалку примени, повеќе оздравени од ковид-19

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ДАЛИ ЗАПНАА НА ПРЕМИЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА - преговорите напредуваат, но не завршуват

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

ВИЦЕ ЗАЕВ ЖЕСТОКО ДО ВМРО-ДПМНЕ - на суд ќе ги докажуваат подлите лаги за запалените автомобили

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

НЕ ТОЛКУ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - 85 нови случаи на 1.188 тестирања

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(ФОТО) ПРЕД УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ СЕЧАТ ЕЛКИ СТАРИ 50 ГОДИНИ - која е причината

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

(КОМИЧНО ВИДЕО) ОПШТИНСКА НЕГРИЖА: Млад човек си посла крпа и си се избања во „Аеродромското езеро“

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив

ТРИ ЛИЦА СЕ ИСЧЕЗНАТИ ВО САМО ДВА ДЕНА - полицијата трага по нив