12 Јули, 2020
0.0196

ЗАСЕДАВА СРПСКИОТ КРИЗЕН ШТАБ - можна вонредна состојба за Белград и Врање

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2020

Србија на нозе. Во 10 часот почна седницата на Кризниот штаб на таа држава, пишува српски Курир.

Според нивните сознанија, на сесијата во 10 часот, ќе се предложи да се ограничи работата на ноќните клубови, да се одложат матурските прослави и да се забрани собирање на повеќе од 100 лица во затворени простории.

Вонредна состојба најверојатно ќе биде прогласена за Белград и Врање заради влошување на епидемиолошката состојба, дознал Курир од еден од членовите на кризниот штаб.

Првите што пристигнале на седницата биле Д-р Дарија Кисиќ Тепавшевиќ, Тиодоровиќ, Пелемиќ и Стевановиќ.

Се очекува работата на ноќните клубови да биде забранета, што премиерот Ана Брнабиќ ја спомна како една од можностите.

„Веќе разговаравме за некои мерки во принцип. Веројатно ќе бидат мерки во согласност со она што веќе го видовме во некои локални самоуправи, како што се Нови Пазар, Крагујевац, Ужице ...“, рече претходно Брнабиќ.

Според истите информации, ќе биде побарано бројот на лица во затворен простор да биде ограничен на 100, а не помалку од 500 како што беше досега, додека сите матурски вечери и слични прослави што досега не се одржувале, ќе бидат одложени.

Во претходните денови, поголем број на заболени од вирусот корона е регистриран во Србија, а вчера тој број беше 254.

Најзаразени се во Белград, Нови Пазар, Ужице, Крагуевац, Врање ...

Доколку се согласат сите членови на тоа тело на Владата на Србија, се очекува работата на угостителските објекти, ноќните клубови и можеби и другите објекти каде се собираат голем број на млади луѓе да бидат ограничени, со цел да се спречи ширењето на вирусот меѓу нив.

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите