18 Мај, 2021
0.0218

ЗАШТЕДА КОЈА СЕ БРОИ ВО МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како со короната „му тргна“ бизнисот на гигантот „Гугл“?

Објавено во: Економија 04 Мај, 2021

Технолошкиот гигант Гугл би можел да заштеди милијарда долари во текот на 2021 година благодарение на пандемијата на коронавирусот, пренесуваат странските медиуми.

Според матичната компанија на ИТ гигантот „Алфабет“, во текот на првиот квартал, „Гугл“ заштедил 268 милиони долари, што е сума што би се потрошила на кампањи, промоции, забава ...

Доколку овој тренд продолжи, тоа практично би значело дека заштедите на годишно ниво ќе изнесуваат дури милијарда долари.

- Со укинувањето на ограничувањата за КОВИД-19, се повеќе луѓе резервираат патувања и хотели преку Интернет, што е многу добро за рекламниот бизнис на Гугл. Вработените во Google, сепак, работат од дома и не патуваат толку многу во компанијата - и тоа е добро и за нејзиниот бизнис - според извештајот на Лос Анџелес Тајмс.

„Алфабет“ во својот годишен извештај претходно оваа година наведе дека трошоците за рекламирање и промоција се намалиле за 1,4 милијарди долари во 2020 година, бидејќи компанијата ги намалила трошењата, паузирала или ги презакажала кампањите и променила некои настани во само дигитални формати поради пандемијата

- Трошоците за патувања и забава паднаа за 371 милиони долари. Заштедите компензираат многу од трошоците направени со ангажирање илјадници работници, се вели во анализата.

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

Следните денови точиме горива по овие цени

Следните денови точиме горива по овие цени

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

ОД СКОПЈЕ ДО ГОСТИВАР И ОД ПРИЛЕП ДО МАКЕДОНСКИ БРОД: Лекари живеат во еден, а работат во друг град

ОД СКОПЈЕ ДО ГОСТИВАР И ОД ПРИЛЕП ДО МАКЕДОНСКИ БРОД: Лекари живеат во еден, а работат во друг град