14 Декември, 2019
0.0168

ЗАВРШИЈА НА СУД: Србинка и нејзиниот син заработиле скоро два милиони евра во Австрија

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2019

Хигиеничарка и нејзиниот невработен син во Виена заработија речиси два милиони евра, па завршија на суд.

Австриските медиуми пишуваат дека единствениот збор со кој споменатите преведувачи имале проблем бил „данок“. Ниту мајката, ниту пак синот, со години не плаќале данок на заработените пари, па „колегите“ од полицијата морале да ги гонат поради негово затајување.

Весна Д. (53), хигиеничарка од Србија, и нејзиниот невработен син Драган Д. (36) заработиле преку 1,9 милиони евра со хонорарна работа како преведувачи за австриската полиција, а неодамна двајцата се гонат поради неплатен данок на приход, објави српски „Блиц“.

Оваа неверојатна приказна започнала во 2006 година кога полицијата во Виена регистрирала зголемен број на криминални дела направени од страна на луѓе со потекло од балканскиот регион. Како што пишуваат австриските медиуми, надлежните имале голем проблем кога преведувале снимени телефонски разговори и сослушувања кои често создавале недоразбирања, а подоцна придонесувале и до ослободителни пресуди или пониски казни. Затоа, по потреба хонорарно ја ангажирале Весна Д. да им преведува од српски и ромски јазик.

Според „Блиц“, Весна Д. работела како хигиеничарка во Виена и потполно била неписмена. Таа, според официјалните податоци на виенската полиција, на тој начин од 2006 до 2016 година заработила 1.163.397 евра. Дополнително, поради зголемениот обем на работата на полицијата, тие хонорарно го ангажирале и нејзиниот невработен син Драган, кој за шест години заработил 740.176 евра.

Австриските медиуми пишуваат дека единствениот збор со кој споменатите преведувачи имале проблем бил „данок“. Ниту мајката, ниту пак синот, со години не плаќале данок на заработените пари, па „колегите“ од полицијата морале да ги гонат поради негово затајување.

Според информациите познати за јавноста, Весна и Драган Д. на државата ѝ должеле 741.000 евра, па затоа минатата недела се нашле пред австрискиот суд. Постапката против Весна е одложена поради нејзина болест, а нејзиниот син Драган по советувањето со адвокат го признал делото и осуден е на четири месеци затвор и општествено корисна работа.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

(ВИДЕО) РИЗИЧНА АКЦИЈА: Војската во Нов Зеланд мора да ги извлече телата на настраданите во ерупцијата

(ВИДЕО) РИЗИЧНА АКЦИЈА: Војската во Нов Зеланд мора да ги извлече телата на настраданите во ерупцијата

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

ТАТКО И ЌЕРКА ЈА ПРЕЖИВЕАЈА ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ: Имаат драматични сведоштва

ТАТКО И ЌЕРКА ЈА ПРЕЖИВЕАЈА ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ: Имаат драматични сведоштва

Се зголемува бројот на жртви од ерупцијата во Нов Зеланд

Се зголемува бројот на жртви од ерупцијата во Нов Зеланд