12 Јули, 2020
0.0347

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2020

Панама, Сејшели, Кајмански острови и Палау се земјите кои е додадени на „црната листа“ даночни раеви.

Тие се најдоа на оваа листа „благодарение“ на министрите за финансии на Европската унија а како што се наведува во еден документ на Европската унија објавен деновиве, на Турција, и покрај недостатоците, и е дадено повеќе време за да ја прилагоди регулативата и да избегне да биде зацврстена на листата.

Листата, направена во 2017 година, по откривањето на широко распространетиот систем за затајување и избегнување данок кој го користат странски фирми и богати поединци за да ги намалат своите даночни обврски, сега опфаќа 12 јурисдикции, пренесе Ројтерс.

Фиџи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Република Вануато и три американски територии - Американска Самоа, Гуам и Девствените острови се исто така на оваа црна листа.

Можеби ќе ве интересира

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам