18 Мај, 2021
0.0225

Здравствените системи на сиромашните земји пред колапс, потребни им се милијарди евра

Објавено во: Свет 03 Мај, 2021

На сиромашните држави им требаат милијарди евра помош за да избегнат катастрофа поради пандемијата на вирусот корона, предупредуваат здравствените експерти. Доколку светските лидери не преземат итни мерки, вирусот ќе ги сруши здравствените системи низ Јужна Америка, Азија и Африка во текот на следните неколку недели, пишува Гардијан.

Според научниците и медицинските експерти, само милијарди фунти помош и масовен извоз на вакцини можат да ја запрат хуманитарната катастрофа. Тие стравуваат дека ужасните сцени од Индија може да се повторат во многу сиромашни земји.

Во моментов, 30,7 проценти од смртните случаи на коронавирусот во светот се меѓу сиромашните и земјите со низок и среден приход, а пред еден месец се пријавени само 9,3 проценти од смртните случаи во светот.

Смртноста се зголеми за 674 проценти во Кенија од крајот на јануари, 550 проценти во Џjибути и 489 проценти во Бангладеш. Здравствените експерти во Африка веќе предупредија дека кризата во Индија наскоро ќе се одрази и на африканскиот континент.

„Немаме доволно здравствени работници или медицински кислород“, предупредија африканските центри за контрола и превенција на болести.


Можеби ќе ве интересира

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот