16 Јануари, 2019
0.2452
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2018


„Зелените“ партии доминираат викендов и победија на три избори во Западна Европа овој викенд - на регионалните избори во Баварија, локалните во Белгија и парламентарните во Луксембург

Партијата на Зелените, која доби 18 отсто од гласовите, ја истисна ЦСУ по полувековна доминација - со што стануваат незаобиколив политички фактор во Баварија, иако се мислеше дека десницата ќе биде прва по напливот на мигрантите и анти-бегалската хистерија на одредени медиуми.

Во Луксембург во недела гласачите бираа ново парламентарно мнозинство. Иако формирањето на новата влада е сѐ уште неизвесно, резултатите покажуваат дека Зелената партија на Луксембург е единствена во пораст, додека сите други губат седишта, и дека благодарение на нејзе ќе се спаси сегашната влада.

За крај во недела гласаа и белгиските граѓани на локални избори. Слично како во Луксембург и Германија сите традиционални партии бележат или значаен пад или статус кво во повеќето општини додека Зелените се во пораст речиси секаде, а највеќе во главниот град, Брисел. Зависно од претстојните коалициски преговори, Зелените најверојатно ќе успеат да им одземат повеќе градоначелнички места на Либералите, кои беа големите победници на последните локални избори во 2012.

Останува да се види дали овие резултати ќе се рефлектираат и врз претстојните европски избори во мај 2019, на кои многумина стравуваат дека екстремната десница би можела да однесе победа без преседан.


Можеби ќе ве интересира

ПАСОШ КОЈ ОТВОРА МНОГУ ВРАТИ: Со него слободно ќе патувате во 167 земји

ПАСОШ КОЈ ОТВОРА МНОГУ ВРАТИ: Со него слободно ќе патувате во 167 земји

Се огласи Меркел за Брегзит - како ќе и помогне на Тереза Меј?

Се огласи Меркел за Брегзит - како ќе и помогне на Тереза Меј?

(ВИДЕО) КОГА ТОЈ ВИКНЕ, СИТЕ ВО СТРАВ ЗАМОЛЧУВААТ: Овој човек е главна ѕвезда на британскиот парламент!

(ВИДЕО) КОГА ТОЈ ВИКНЕ, СИТЕ ВО СТРАВ ЗАМОЛЧУВААТ: Овој човек е главна ѕвезда на британскиот парламент!

Претурал низ кола и нашол лото ливче: По проверката животот му се сменил целосно

Претурал низ кола и нашол лото ливче: По проверката животот му се сменил целосно

Тереза Меј ги открива плановите: Како ќе го спасува Брегзит?

Тереза Меј ги открива плановите: Како ќе го спасува Брегзит?

ВИДЕО: Како славеа граѓаните за пропаста на договорот за Брегзит, Меј во аут

ВИДЕО: Како славеа граѓаните за пропаста на договорот за Брегзит, Меј во аут

Британскиот парламент го отфрли планот на Тереза Меј за Брегзит

Британскиот парламент го отфрли планот на Тереза Меј за Брегзит

Ова се земји каде можете да си купите пасоши

Ова се земји каде можете да си купите пасоши

Ова е најскап град на светот, а сепак е многу популарен

Ова е најскап град на светот, а сепак е многу популарен