07 Октомври, 2022
0.0300

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Објавено во: Свет 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска преку Твитер ја повика меѓународната заедница да испрати поостар одговор, како што рече, на „рускиот нуклеарен терор“, по синоќешното гранатирање на нуклеарната централа „Запорожје“, најголемата нуклеарка во Европа.

Во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Зеленски побара да се воведат нови санкции за руската нуклеарна индустрија, а информацијата ја објави на Твитер.

Украинската државна компанија за нуклеарна енергија претходно соопшти дека еден работник во нуклеарката „Запорожје“ синоќа бил ранет во руското гранатирање на објектот.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси вчера изрази голема загриженост поради гранатирањето на „Запорожје“, предупредувајќи на опасноста од можна нуклеарна катастрофа, што може да ја загрози животната средина и јавното здравје во Украина и пошироко.

Централата во Запорожје беше окупирана од руските воени сили на почетокот на војната, но таму сè уште работат украински техничари.

Далноводот во централата пред два дена беше гранатиран и погоден, принудувајќи ги операторите да го затворат реакторот, иако не беше откриено истекување на радиоактивни материи.

Двете страни вчера меѓусебно се обвинија за „нуклеарен тероризам“. Украинската државна нуклеарна компанија „Енергоатом“ ја обвини Русија за штетата, додека руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили за гранатирање на централата.

Можеби ќе ве интересира

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!