30 Јуни, 2022
0.0270

ЗЕЛЕНСКИ ГИ ПРОЗВА НЕСТЛЕ И ШВАЈЦАРИЈА: Компанијата одговори

Објавено во: Свет 20 Март, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Швајцарија да се справи со руските олигарси кои, како што рече, помагаат да се води војна против неговата земја за безбедноста на прекрасните швајцарски градови.

Зеленски преку аудиолинк им се обрати на илјадниците луѓе кои присуствуваа на антивоениот протест во Берн, ѝ се заблагодари на Швајцарија за поддршката, но и даде јасни коментари за тоа што мисли за швајцарскиот финансиски сектор, пренесува Ројтерс.

„Во вашите банки лежат парите на луѓето кои ја започнаа оваа војна. Ако сакате да се борите против злото, замрзнете ги нивните сметки! Можете да го направите тоа“, им рекол тој на швајцарските власти.

„Украинците чувствуваат како е кога нивните градови се уништуваат. И тие градови се уништуваат по налог на луѓето кои живеат во прекрасните швајцарски градови, каде што имаат недвижен имот. Би било навистина добро да се одземе оваа привилегија“, рече Зеленски.

Зеленски, исто така, ги критикуваше компаниите со седиште во Швајцарија кои продолжуваат да работат во Русија. Тој особено го издвои прехранбениот гигант Нестле. „Слоганот на компанијата е добра храна, добар живот. Бизнисот во Русија функционира иако нашите деца умираат и нашите градови се уништуваат“, рече тој.

Нестле одговори

Портпаролот на Нестле изјави за Би-Би-Си дека компанијата „презеде чекори без преседан за значително намалување на бизнисот во Русија, вклучително и запирање на целиот увоз и извоз од земјата, освен основните прехранбени производи“.

„Во согласност со активностите на другите меѓународни прехранбени компании, донесовме тешка одлука да продолжиме да обезбедуваме основна храна и пијалоци за рускиот народ и ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите вработени во Русија“, се вели во соопштението, додавајќи дека Нестле не инвестира во земјава и не презема ништо за промовирање на продажбата на своите производи.

„Нашиот бизнис не носи никаков профит во земјата“, се додава.

Фото: EPA


Можеби ќе ве интересира

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?