06 Февруари, 2023
0.0307

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Објавено во: Свет 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го кани милијардерот Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија.

Зеленски повторно го критикуваше извршниот директор на Твитер, Илон Маск, дека предложил мировен договор со Русија. 

„Ако сакате да разберете што направи Русија овде, дојдете во Украина и ќе видите сè сами. А потоа ќе ми кажете како да ја прекинам оваа војна, кој ја започна и кога може да се заврши“, вели Зеленски. 

Американскиот милијардер предложи Крим да остане дел од Русија и да се одржат референдуми под надзор на ОН во четири региони на југот на Украина. Маск, а воедно рече дека Украина мора да „остане неутрална“, а во подоцнежните твитови наведе дека „победата за Украина е малку веројатна“. Киев и неговите западни сојузници остро ги критикуваа „нелегалните“ референдуми за анексија што ги одржа Русија во Доњецк, Херсон, Луганск и Запорожје. Полуостровот Крим беше припоен кон Русија во 2014 година.

Маск доби пофали од рускиот политичар Димитри Песков, кој е портпарол на Кремљ. 

Кажа дека за разлика од многу дипломати, тој се залага за мир, но нагласуваат дека без исполнување на руските барања мир не е можен. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови