05 Февруари, 2023
0.0200

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

Објавено во: Свет 09 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Се катапултираше над украинска Виница, а претходно собори пет ирански дронови. 

Ова го направи Владимир Ворошилов, украинскиот пилот кој над градот Виница мораше да се катапултура од својот авион пред тој да биде уништен, а кој претходно успеа да собори пет ирански дронови Шахед-136 кои ги користи Русија, беше прогласен за „Херој на Украина“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликуваше. Пилотот стана познат по тоа што си направи селфи со своето крваво лице и палецот кој покажува нагоре, пишува Њузвик.

„Никој и ништо не може да нè скрши!“, напиша Ворошилов.

На фотографијата се гледа дека остатоците од авионот му исекле делови од образите и од вратот.

„Украинските одбранбени сили не ја бранат само нашата држава, тие го бранат целиот цивилизиран свет, ова е штит што го штити западниот свет од ордата, оставајќи зад себе само хаос и пустош! Но, оваа заштита е многу скапа за синовите на Украина, затоа треба да разберете и да запомните!“, додава тој.

Пилотот подоцна на својот Инстаграм профил напиша дека четири дена откако се катапултирал од неговиот авион, се вратил и им се извинил на локалните жители за непријатностите што можеби им ги предизвикал.

Ворошилов е родум од градот Кременчук во централна Украина. Дипломирал на воениот ликеј Кременчук во 2011 година, а подоцна и на Националниот универзитет на воздухопловните сили во Харков. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција продолжува со своите напори за решавање на тековната војна меѓу Русија и Украина и додаде дека за таа цел наскоро ќе разговара со своите колеги од двете страни на конфликтот.

Русија денеска соопшти дека останува на украинскиот претседател Володимир Зеленски да стави крај на војната во Украина.


Можеби ќе ве интересира

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Пригожин ги демантира руските медиуми: Украинците се борат за секоја улица и секоја куќа

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

Русија се спрема за голема офанзива во Луганск

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

(ВИДЕО) Снежното невреме во САД однесе жртви

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Што му одговорија молдавските власти на Лавров?

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

Русија спрема нова офанзива, а Украина не го дава Бахмут

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле

ДВАЕСЕТ ОТСТО ОД УКРАИНА ЗА МИР, ПОНУДА ОД БАЈДЕН ДО ПУТИН: Москва и Киев ја одбиле