09 Август, 2022
0.0215

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Објавено во: Свет 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави видео на кое се гледа моментот кога проектилот го погодил трговскиот центар во Кременчук.

Во нападот загинаа најмалку 18 лица, што предизвика остра меѓународна осуда, вклучувајќи ја и осудата на лидерите на најмоќните земји во светот кои се собраа на самитот во Германија.

- Рускиот проектил намерно го погоди токму овој објект. Очигледно тоа беше наредба. Очигледно е дека руските атентатори ги добија овие координати за проектилот. Сакаа да убијат што повеќе луѓе во мирен град, во обичен трговски центар - рече Зеленски, пренесува „Б92“.


Спасувачите вчера ја завршија потрагата по преживеаните, а украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски објави дека под урнатините „нема повеќе живот“, пренесува Ројтерс.

Русија тврди дека пожарот во трговскиот центар бил предизвикан од напад на магацинот за оружје во тој реон, а не од директен напад на трговскиот центар. Руското Министерство за одбрана соопшти дека истрелало проектили врз складиштето за оружје во градот, а пожарот бил предизвикан од последователна експлозија на муниција.

ФОТО: EPA/OLEG PETRASYUK

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван