25 Јуни, 2022
0.0307

ЗЕЛЕНСКИ ЗА OЧЕКУВАЊЕТО КАНДИДАТСКИ СТАТУС: Тоа е како да излезете од темнината во светлината

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Верувам дека сите 27 земји-членки на ЕУ ќе не поддржат во стекнувањето кандидатски статус, вели украинскиот претседател Володимир Зеленски. Европските земји можно е утре, за време на првиот дел од дводневниот самит во Брисел да донесат одлука.

„Тоа е како да излезете од темнината во светлината“, додаде претседателот. 

Пристапувањето на Украина во Eвропската Унија (ЕУ) може да потрае со години. 

Клемент Бон, државен секретар за европски прашања во француското Министерство за надворешни и европски работи вели дека ова може да се случи, иако земјата има поддршка од многу лидери. Објаснува дека нема забрзана процедура, нема кралска пропусница.  Бон додава дека ќе мора да заврши војната, да ја обноват земјата, и да исполнат многу критериуми. 

Кажа дека Украина ќе мора да почитува строги правила како и секој друг кандидат.

Политичка партија во Австрија негодува околу тоа Украина, Молдавија, Косово, Албанија да бидат дел од ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга