19 Јануари, 2022
0.0411

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Милош Земан, претседател на Чешка го назначи денеска Питер Фиала за премиер на земјата во замокот во Лани. Земан е позитивен на коронавирус па во замокот стоеше во посебна кабина од плексиглас. 

Бидејќи претседателот на Републиката треба да придонесе за непречено формирање на нова влада, сакам да ве информирам дека утре ќе ја поминам првата средба со вашите предложени кандидати, по азбучен ред, бидејќи никој не треба да е дискрминиран. Оваа серија завршува на 13. декември и оттогаш ќе може да се подготви формирање на влада во целина. Како заклучок, дозволете ми уште еднаш да ви посакам што е најважно во политиката, успех и чувство на добро завршена работа, изјави Земан.

Фиала е поранешен политиколог и шеф на Граѓанската демократска партија. Тој формираше коалиција со две помали партии: центристичките Демохристијани и централно-десничарскиот „ТОП 09“.

Коалицијата тесно го порази движењето АНО на премиерот во заминување Андреј Бабиш. По изборите, коалицијата на Фиала додаде две центристички партии за да обезбеди мнозинство од 108 места во 200-члениот законодавниот дом.


Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона