19 Септември, 2020
0.0223

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

Објавено во: Свет 07 Август, 2020

Училиштата во Италија ќе ги сечат клупите за да има растојание. 

Повеќето италијански училишта користат старомодни долги клупи кои не одговараат на мерките на социјална дистанца.

Наставниците треба да носат маски и визири, а учениците маски.

Училниците ќе се дезинфицираат неколку пати на ден, а часовите ќе бидат во помали групи за ограничување на социјалниот контакт.

Министерството за образование објави на почетокот на јули европски тендер за три милиони индивидуални клупи, кои треба да пристигнат во училниците до 8 септември, пишува Си-Ен-Ен.

Но, многу италијански области се загрижени што клупите нема да пристигнат навреме за почетокот на учебната година  и решија да ги сечат старите дрвени клупи.

Италија беше првата европска земја што воведе целосен карантин. Затвори некои училишта на 5 март, а сите други на 10 март и досега дозволи само најмладите ученици да се вратат на училиште.

Над 35.000 луѓе починаа во Италија од коронавирусот. 

Заразени се скоро 250.000 Италијанци. 

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата