02 Декември, 2022
0.0366

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

Објавено во: Свет 24 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Папата Франциск денес повика на проширување на обновливите извори на енергија во светло на климатската криза и рече дека особено смета на младите во светот.

„Потребна ни е брза и одлучна промена. И сериозно мислам: на тебе сметам! Ве молиме, не оставајте не, бидете наши примери!“, рече поглаварот на Католичката црква во саботата на состанокот организиран од Францисканската економија, меѓународно движење на млади економисти, основано од папата Франциско во 2019 година.

Време е да се биде храбар и да се отфрлат фосилните горива како нафтата, јагленот и гасот, рече папата Фрањо во Асизи, Умбрија.

„Не можеме да го чекаме следниот меѓународен самит кој можеби нема да донесе никакви резултати: Земјата денес гори. Денеска треба да промениме нешто – и тоа на сите нивоа“, рече Фрањо.

Младите од целиот свет се собраа во Асизи, родното место на Св. Франциско од Асизи, да разговараат за важни прашања за иднината.

Папата во својот говор истакна дека од денешните постапки најмногу ќе страдаат идните генерации.

„Денес мораме да научиме да се жртвуваме на нашиот начин на живот кој не е одржлив“, рече Френсис. „Во спротивно нашите деца и внуци ќе ја платат цената. И цената ќе биде превисока и премногу нефер“, нагласи тој.

Папата најостро ја осуди потрошувачката култура бидејќи ги нарушува општествените односи. Тој зборуваше за „демографска зима“ бидејќи во западните земји се раѓаат сè помалку деца и го критикуваше фактот што работниците мајки честопати се третираат несовесно.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав