22 Март, 2023
0.0251

ЗЕМЈАВА СЕГА ПЛАЌА ГАС ПО 98 ЕВРА ЗА МЕГАВАТЧАС, А НА БЕРЗИТЕ Е 60 ЕВРА - Ковачевски уверува дека така нашите граѓани се штителе од нагло поскапување

Објавено во: Економија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Во моментов, цената на гасот на берзите е пониска од онаа што државата ја плати за февруари. 

Васко Ковачевски, директор на ЕСМ, денеска, одговарајќи на новинарски прашања призна дека во моментов цената на гасот на берзата е пониска од онаа на Балкан Јутилитис, бугарската компанија од која државните електрани решија да купуваат природен гас. 

Или, во моментов берзанската цена е околу 60 евра за мегаватчас, а исто така и трендот е надолен, додека, пак, според договорот со бугарската фирма, земјава плаќа 98 евра за мегаватчас. 

Аргументите на првиот човек на ЕСМ, Васко Ковачевски, се дека берзите се непредвидливи, односно како цената паѓа, така може и да порасне, но кога тоа ќе се случело, нашите граѓани од тоа ќе биле заштитени. Тој тврди дека во наредниот период ќе се направи анализа за набавка на енергенси, која треба да даде јасна слика дали државата платила повеќе или помалку.

Можеби ќе ве интересира

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата