21 Септември, 2019
0.0165

ЗЕМЈИ СО НАЈВИСОКИ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ: Во топ 10 се и соседите

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2019

Највисоките луѓе на светот живеат во Европа.

Највисоки се Холанѓаните, а тоа го  утврди и Светската здравствена организација квалитетот на животот  и добрата исхрана. Просечната височина на  Холанѓаните е 183,8 сантиметри. Вратите во сите државни институции во Холандија се повисоки од 2 ,2 метри.

Втори по височина на светот се граѓаните на Црна Гора со 183,2 сантиметри.

Пријатната клима и чистиот воздух се главниот предуслов за такво нешто. Црногорската кујна е мешавина на вкусови и е многу нутритивно богата. Секако во Црна Гора значаен фактор се и гените.

Трет највисок народ на светот се Данците со 182,6 см. просечна височина.

Норвежаните со 182,4 см, се меѓу највисоките луѓе на светот. 

Петти највисок народ на светот се Србите и Србинките со 182 см. Просечната височина е измерена во однос на двата пола. Комбинацијата на словенски и медитерански гени и доминантниот динариоден облик на главата се сметаа за најзначајните фактори  за висината кај Србите.

Во топ десетте највисоки народи на светот се и Германците со181 см, Хрватите со 180,5 см, Чесите со 180,31 см, Словенците со 180,3 см и граѓаните на Луксембург со височина од 179,99 см.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја