24 Мај, 2019
0.0343

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Студениот бран стигна во земјите на Западен Балкан и додека во Хрватска се забелеа, во Федерацијата на БиХ е проглaсен црвен аларм поради најавените врнежи, а на Маврово дебелината на снежната прекривка е 25 сантиметри.

Во БиХ се очекува претежно облачно време а снег се најавува на западна Босна но и на планинте и во централните подрачја на Босна.

Се забеле и Хрватска, а снегот сеуште паѓа ово поголем дел од централна Хрватска и во Горски Котор.

Снег ќе има и понатаму на планините, каде се очекува формирање на снежна покривка. Дождот во ниските предели ќе доминира и ќе создава и опасно замрзнување , па возачите се повикуваат на внимание.

Покрај дождот , дува непријатен ветер од северен правец, на Јадранот има бура посебно под Велебит, која го отежнува сообраќајот. 

Снег во делови од Хрватска е најавен и за утре, а од среда се најавува топење со дождот.

Најмногу снег во изминатите 24 часа пак , паднале на Маврово, каде висината на снежната покривка достигнала 25 цм.

Голема количина дожд паднала во Битола.


Можеби ќе ве интересира

ОВА ГО ИМА ВО РЕГИОНОТ: На работа може да се дојде во пижами

ОВА ГО ИМА ВО РЕГИОНОТ: На работа може да се дојде во пижами

СО НЕГО УПРАВУВААТ ЖЕНИТЕ: Постои град каде живее само еден маж

СО НЕГО УПРАВУВААТ ЖЕНИТЕ: Постои град каде живее само еден маж

Ивица Дачиќ за малку избегнал терористички напад

Ивица Дачиќ за малку избегнал терористички напад

Ципрас: Сега ние сме единствените што имаме аеродром и универзитет „Македонија“

Ципрас: Сега ние сме единствените што имаме аеродром и универзитет „Македонија“

Бугарите и Романците од јуни слободно ќе може да влегуваат, работат и отвораат бизнис во Швајцарија

Бугарите и Романците од јуни слободно ќе може да влегуваат, работат и отвораат бизнис во Швајцарија

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците