16 Февруари, 2019
0.3495
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Студениот бран стигна во земјите на Западен Балкан и додека во Хрватска се забелеа, во Федерацијата на БиХ е проглaсен црвен аларм поради најавените врнежи, а на Маврово дебелината на снежната прекривка е 25 сантиметри.

Во БиХ се очекува претежно облачно време а снег се најавува на западна Босна но и на планинте и во централните подрачја на Босна.

Се забеле и Хрватска, а снегот сеуште паѓа ово поголем дел од централна Хрватска и во Горски Котор.

Снег ќе има и понатаму на планините, каде се очекува формирање на снежна покривка. Дождот во ниските предели ќе доминира и ќе создава и опасно замрзнување , па возачите се повикуваат на внимание.

Покрај дождот , дува непријатен ветер од северен правец, на Јадранот има бура посебно под Велебит, која го отежнува сообраќајот. 

Снег во делови од Хрватска е најавен и за утре, а од среда се најавува топење со дождот.

Најмногу снег во изминатите 24 часа пак , паднале на Маврово, каде висината на снежната покривка достигнала 25 цм.

Голема количина дожд паднала во Битола.


Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите