28 Март, 2020
0.0236

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ТУРЦИЈА: Жена спасена по 19 часа, Ердоган на погреб на жртвите

Објавено во: Свет 26 Јануари, 2020

Најмалку 29 луѓе загинаа, а повеќе од 1.400 се повредени, во моќниот земјотрес во источна Турција.

Земјотресот со јачина од 6,8 степени со центарот на градот Сивриџе во провинцијата Елазиг предизвика многу згради да пропаднат, а нивните жители да останат на улица.

Четириесет и три лица досега се спасени, но се стравува дека пвеќе од 20 може да останат заробени, велат официјалните лица.

Спасувачките екипи работеа преку ноќ, користејќи ги рацете и копачите за да се обидат да најдат луѓе во урнатините на паднатите згради. Тие, исто така, донесоа кревети и шатори за раселените лица и ги предупредија жителите да не се враќаат во оштетените згради заради опасност од нови земјотреси.

Според АФАД, 25 лица починале во провинцијата Елазиг, а четворица во соседната провинција Малатија.

Според најновиот број, во земјотресот се повредени околу 1.466 лица. Министерот за здравство Фахретин Коца изјави дека 34 од повредените биле на интензивна нега, но не и во критична состојба.

Според извештаите, една постара жена била извлечена жива од урнатините околу 19 часа по земјотресот.

Друга жена што била во урнатините е спасена откако ги повикала роднините од нејзиниот мобилен телефон и им кажала каде е заробена.

Но, 12-годишно момче кое било спасено од урнатините, подоцна починало во болница.

Од урнатините беше извлечен и помлад маж.

„Беше многу страшно - мебелот падна над нас. Ние брзавме надвор“, цитираше новинската агенција АФП 47-годишен маж. 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги откажа плановите во Истанбул во саботата, и наместо тоа, ја посети погодената област и присуствуваше на погребот на две од жртвите.

„Ние правиме сè што можеме како држава и нација и ќе продолжиме да го правиме тоа. Нашите напори на сите места за спасување ќе продолжат“, рече тој.

Сивриџе, град со околу 4.000 луѓе, е популарно туристичко место на брегот на езерото Хазар, изворот на реката Тигар.

Фото: светски и турски медиуми

Можеби ќе ве интересира

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот