29 Март, 2023
0.0237

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

Објавено во: Свет 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Фаут Окај, потпретседател на Турција, утринава соопшти дека 1.710 згради се урнале и уништени низ цела Турција во страшниот земјотрес што рано утринава ја погоди земјата.

Според него, досега се пронајдени околу 500 жртви од земјотресот, додека според првите податоци што ги објави Окај, повредени се 2.323 лица.

Ова не е, како што наведува конечната бројка бидејќи во тек е голема операција за пребарување и спасување и таа информација се менува.

Акцијата за спасување продолжува континуирано.

Според првичните информации, од земјотресот беа погодени 10 градови: Газиантеп, Кахраманмарас, Хатај, Османије, Адијаман, Малатија, Шанлиурфа, Адана, Дијарбакир и Килис.

Рано утринава Турција ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов потрес од 6,7. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата е почувствувано и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија, Кипар.

Иако тлото се тресеше во Сирија, земјотрес со јачина од 4,5 степени се случи паралелно во Либан, па тлото се тресеше и во Јордан, Израел и областите под управа на палестинските власти. Се тресеше дури и главниот град на Сирија, Дамаск.

ФОТО: EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби