21 Септември, 2018
0.3118
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Жените повеќе погодени од климатските промени одошто мажите

Објавено во: Стил 11 Март, 2018

Жените повеќе погодени од климатските промени одшто мажите, покажува една студија на Обединетите нации. Податоците на ОН покажуваат дека 80 отсто од луѓето кои се иселуваат поради климатските промени се жени.

Имајќи предвид дека тие се оние кои примарно се грижат за храна и топлина, тоа ги прави ранливи во ситуации кога доаѓаат периоди на поплави и суши.

Во Парискиот договор од 2015 година, наведено е дека жените се несразмерно погодени во однос на мажите.

Во централна Африка каде што 90 проценти од езерото Чад исчезнало, групата на номади е посебно ризична група, па жените мора многу повеќе да одат во потрага по вода.

„Во периодот на суша мажите одат во градовите, оставајќи ги жените да внимаваат на семејството“, изјави за Би-Би-Си, медиумскиот коoрдинатор(AFPAT) на Асоцијацијата на домородните жени Фулби на Чад, Хиндоу Омароу Ибрахим

Како што сушната сезона трае сѐ подолго, жените сѐ потешко успеваат да ги нахранат и да обезбедат поддршка за семејството и така стануваат сѐ поранливи, истакна Ибрахим.Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа