26 Октомври, 2020
0.0203

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2020

Андреј Жерновски, досегашниот заменик-министер за надворешни работи, на Фејсбук се прости од МНР и Владата, откако и официјално заврши неговата функција. Вчера во Собранието беа изгласани новите заменици-министри по предлог на Владата, а Жерновски ќе биде заменет од Фатмире Исаки, која ќе му биде помошничка на новиот шеф на македонската дипломатија Бујар Османи.

„Некако симболично, со завршување на летото заврши и мојот мандат во Министерството за надворешни работи.

Ми беше чест и задоволство да работам во македонската дипломатија во периодот кога ги постигавме најголемите успеси на надворешен план: полноправното членство во НАТО и одлуката за почеток на преговорите со ЕУ.

МНР е куќа во која работат врвни професионалци и дипломати, посветени на интересите на својата држава. Со таквата одговорна мисија, тие градат државност промовирајќи ги и афирмирајќи ги националните вредности и интереси.
Убеден сум дека успесите на надворешен план ќе продолжат и дека новото раководство на нашата КУЌА ќе соработува успешно како што тоа го правевме министерот Димитров и јас.

Благодарност, пред се’, за поддршката и одличната соработка со премиерот Заев, кој ми ја додели довербата да бидам дел од Владата со која раководи. Времето и историјата допрва ќе ги потврдат неговите и успесите на македонската држава на надворешен план“, напиша Жерновски на Фејсбук.

Поранешниот градоначалник на Центар му се заблагодари и на претходниот министер за надворешни работи Никола Димитров и до вработените во министерството, а на Османи Исаки им посака личен и зеднички успех.


Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица