17 Јуни, 2019
0.0189

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Со последното одобрување на амандманите кои со 81 пратенички глас беа усвоени, Македонија ја исполни обврската која произлезе од Спогодбата со соседна Грција.

Без тензии пратениците дадоа поддршка за промена на уставното име и државaта ќе се преименува во Република Северна Македонија.

Жешката топка сега пак е во рацете на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Неизвесно е колку тој ќе добие поддршка за ратификација на Спогодбата од Преспа во грчкиот парламент но извесно е дека ја има поддршката на германската канцеларка која во престојот во Атина имаше богата агенда, но , сѐ се сведе на суштинска поддршка на грчкиот премиер Алексис Ципрас, истакнувајќи го „историското значење на договорот помеѓу Атина и Скопје“. 

Посетата е планирана во момент кога , освен „преспанскиот договор“ се решава и политичката иднина на грчкиот премиер.

По ратификацијата од страна на грчките пратеници се очекува и потпишувањето на протоколот за членство на Македонија во НАТО

Можеби ќе ве интересира

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

За функционерите ќе има месечен календар

За функционерите ќе има месечен календар

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата