21 Јануари, 2019
0.5222
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Со последното одобрување на амандманите кои со 81 пратенички глас беа усвоени, Македонија ја исполни обврската која произлезе од Спогодбата со соседна Грција.

Без тензии пратениците дадоа поддршка за промена на уставното име и државaта ќе се преименува во Република Северна Македонија.

Жешката топка сега пак е во рацете на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Неизвесно е колку тој ќе добие поддршка за ратификација на Спогодбата од Преспа во грчкиот парламент но извесно е дека ја има поддршката на германската канцеларка која во престојот во Атина имаше богата агенда, но , сѐ се сведе на суштинска поддршка на грчкиот премиер Алексис Ципрас, истакнувајќи го „историското значење на договорот помеѓу Атина и Скопје“. 

Посетата е планирана во момент кога , освен „преспанскиот договор“ се решава и политичката иднина на грчкиот премиер.

По ратификацијата од страна на грчките пратеници се очекува и потпишувањето на протоколот за членство на Македонија во НАТО

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден