09 Декември, 2023
0.0262

ЖЕСТОКА ТЕПАЧКА ВО НАЈГОЛЕМАТА ФАБРИКА НА „АЈФОН“ - работниците во Кина се судрија со обезбедувањето (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Протести избија во најголемата фабрика на „Ајфон“ во светот во кинескиот град Женгжу, се вели во видео кое кружи на интернет.

Стотици работници извикуваа „дај ни ја платата“, пренесува Ројтерс.

Снимките покажуваат стотици работници како маршираат, а некои се соочуваат со мажи во заштитни одела и полиција за немири.

Оние кои директно ги пренесуваа протестите рекоа дека полицијата ги тепала работниците. На видеата може да се видат и насилни конфликти, жестоки напади.

Производителот за локалните медиуми посочил дека ќе работи со персоналот и локалната власт за да спречи понатамошно насилство.

Сликите и снимките, кои Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди, дојдоа по неколкунеделни превирања во кои многу вработени ја напуштија фабриката поради ограничувањата и контролите на Ковид.


Многу поранешни вработени во оваа компанија потврдија дека има недостиг од храна на кампусот додека се спроведуваат строгите правила за карантин, па Foxconn вети стимулации и бонуси за да ги задржи старите или да привлече нови вработени.

Неколку луѓе рекоа дека протестираат затоа што оваа недела им било кажано дека ќе ги добијат бонусите подоцна од првично ветеното.

Фирмата рече дека некои работници се сомневаат дека ќе добијат плати, но дека фирмата ќе ги исполни своите договорни обврски за плати. Од компанијата посочија дека гласините оти се бараат нови регрути да ги делат заедничките домови со работници кои се позитивни на Ковид се невистинити. Локалните власти ги дезинфицираа и ги проверуваа домовите пред да се вселат нови луѓе, рече Фокскон.

Минатиот месец, во услови на пораст на случаи на ковид, страницата беше заклучена, поради што некои работници избегаа и си одат дома. Компанијата потоа регрутирала нови работници со ветување за дарежливи бонуси.

Фото: Принскрин/Твитер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа