24 Јули, 2019
0.0212

Зијадин Села очекува уште апсења деновиве

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

По приведувањето за земен поткуп и притворањето на Јахи Јахија, кадар на ДУИ и државен секретар на Министерството за информатичко општество и администрација, лидерот на Алијансата за Абанците, Зијадин Села, очекува во наредниот период да има нови апсења на функционери.

Претседателот на опозициската партија порача дека е добро тоа што акциите против корупција тргнале од некаде, но и дека очекува да се расветлат и случаи од самиот врв на власта, а не од пониските државни ешалони.и по редовниот партиски состанок на централното раководство, одржан во Тетово, порача дека не треба да има заштитени мечки.

- Се надевам дека нема да престане само со ова и мислам дека нема да се случи феноменот од третиот и четвртиот ешалон функционери на ДУИ да одговораат, туку одговорноста треба да почне да се бара и од членовите на Владата и идните денови ќе гледаме вакви случаи и сите што имаат проблем со законот ќе одговараат, изјави Села. 

Можеби ќе ве интересира

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?