14 Декември, 2019
0.0315

Зимски пневматици на 24 рати во партнерската мрежа на ИутеКредит

Објавено во: Мои пари 14 Ноември, 2019

Снегот и голомразицата често ги отежнуваат зимските патувања и можат да создадат непријатности при возењето. Со навремена припрема на автомобилот и почитување на законската обрска за зимска опрема се олеснува возењето во зимски услови.

Обрската за задолжително носење на зимска опрема во возилата започнува утре (15.11.2019) и важи се до 15ти Март следната година. Во овој период возачите на автомобили, џипови и лесни камиони задолжително мора да носат зимски гуми и синџири за снег.

ШТО Е ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗИМСКА ОПРЕМА?

Во зависност од возилото, пропишаната зимска опрема која треба да ја поседува возачот се разликува.

Најголем број од автомобилите се со тежина до 3500 кг и за овој тип на моторни возила од зимска опрема потребно е:

-  Зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите од 4 мм. или

-  Пневматици со летен профил со минимална длабочина на шарите од 4 мм и синџири за снег

За моторни возила со погон на четри тркала (4х4), како и за возила со моторна маса која надминува 3500 килограми, пропишани се други правила за поседување на зимска опрема.

КАДЕ МОЖЕ ДА КУПИТЕ ЗИМСКИ ПНЕВМАТИЦИ НА РАТИ?

Зимските пневматици се оние кои на бочната страна имаат ознака „MS“, „M+S”, „М&S“и знак на снегулка на стилизирана планина со три врвови.

Во партнерската мрежа на ИутеКредит има голем избор на зимски пневматици од различни светски познати брендови, како Michelin,Continental, Sava, Dunlop, Good Year и многу други, а плаќањето може да се направи на рати до 24 масеци. Аплицирањето е само со лична карта за износ од 3000 до 120 000 денари директно во продажните салони, а одобрувањето само за неколку минути

Можеби ќе ве интересира

ЈП Водовод и Канализација се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

ЈП Водовод и Канализација се вклучи во акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“

ИутеКредит на Winterland во Скопје! Пари достапни веднаш во центарот на празничната еуфорија!

ИутеКредит на Winterland во Скопје! Пари достапни веднаш во центарот на празничната еуфорија!

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Пет години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис Интернешнал

Пет години стратешко партнерство на Тутунски Комбинат Прилеп и Филип Морис Интернешнал

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

А1 Македонија го најавува A1 Game Fest 2019 - најголемиот гејминг настан за оваа година

А1 Македонија го најавува A1 Game Fest 2019 - најголемиот гејминг настан за оваа година

Професионалната ориентација-откривање на способностите и афинитетите на учениците

Професионалната ориентација-откривање на способностите и афинитетите на учениците

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Магична еуфорија во Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан

Магична еуфорија во Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан