22 Март, 2018
0.0702

Живалевиќ вели дека се знае кој човек требало да го убие Заев

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ за српска телевизија изјави дека сите служби присутни во Македонија ги знаат по имиња сите оние десетмина луѓе под маски кои упаднаа во Собранието на 27 април и, како што рече тој, еден од нив  требало да го убие Зоран Заев. 

Живаљевиќ зборуваше за случувањата на 27 април во интервју за српската телевизија „Хепи“. Го споменува и името на Игор Југ, еден од лицата кој упадна во Собранието заедно со толпата. 

„Не сакам сега да калкулирам дали носел оружје или не, по некои информации тој беше човекот кој требаше да го убие Зоран Заев. Тој носеше шаховница на маицата. Јас не видов по македонските медиуми дали тој човек е уапсен или каде се наоѓа. Македонските служби, сите служби присутни во Македонија, ги знаат по имиња сите оние десетмина луѓе под маски“- изјави Живаљевиќ во интервјуто.

Претставникот на БИА во српската амбасада,  Живаљевиќ беше во Собранието на 27 април, но вели дека бил таму по работа и со дозвола од Кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов.

Можеби ќе ве интересира

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

Две лица нападнати од кучиња скитници

Две лица нападнати од кучиња скитници

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?