15 Јули, 2020
0.0288

Златко Ориѓански по интервјуто на Заев: Заборавивте како скокавте за историската лага Скопје 2014

Објавено во: Македонија 23 Јули, 2019

Музичкиот автор Златко Ориѓански се стави во одбрана на премиерот Зоран Заев по неговото интервју за грчката телевизија „Алфа“ и констатацијата дека Македонија нема да ја краде историјата на Грција. Изјавите на шефот на македонската влада наидоа на жестоки реакции, но и на такви што го оправдуваат неговото излагање.

„Рипавте, скокавте, дека она Ск 2014 е историска лага и насилно менување на нашиот идентитет, помина време, уште малку и трчањето во апостолки со штитови ќе го прогласите за наша народна носија. Ако овие се историска вистина, појдете во матично и прашaјте, дали некој во Македонија било кога носел име Аминта“, напиша доцна синоќа композиторот. на својот профил на Фејсбук.

Заев на својот профил на социјалните мрежи објави дека подолго време јавно говорел за злоупотребата на историјата во политички цели, а во интервјуто за грчката телевизија Алфа бил прашан и одговорил, за како што напиша тој, за минатите штетни политики на национализам и антиквизација.

„Не може мене да ми се накалемува нешто што не јас, туку Груевски и неговата идеолошка машинерија го правеа 10-11 години. Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти“, истакна Заев во дел од својата реакција на социјалните мрежи.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема