23 Мај, 2019
0.0373

„ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“ ЖЕСТОКО МУ ВОЗВРАТИЈА НА МАКРОН: „Прекасно се сетивте“!

Објавено во: Свет 06 Декември, 2018

Француските демонстранти ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемување на данокот на горивата, кој беше планиран за следната година.

Сепак, тие велат дека тоа можеби нема да биде доволно за да се заузда гневот на јавноста.

-Мислам дека таа одлука е донесена предоцна-рекла за АП портпаролката на „жолтите елеци“ Жаклин Муро.

Таа наведува дека различни протестни групи сега ќе одлучат што ќе прават, но оценила дека многумина веројатно ќе останат при одлуката за понатамошни протести.

Потегот на Макрон е исправен, но мислам дека нема суштински да го промени курсот-рекла Муро.

Таа ги повика демонстрантите да ја искористат слабоста на француската влада и ќе се залага за другите барања како што е зголемување на минималната заработка.

Антивладините протести почнаа минатиот месец поради зголемување на данокот на гориво, но прераснаа во протести од големи размери со широка низа на обвинувања и гнев против Макрон.

Француската влада се откажува од зголемувањето на даноците на гориво во 2019та кое претходно беше суспендирано на шест месеци, соопшти францускиот премиер Едуар Филип.

Тој на пратениците во францускиот парламент им кажал дека од зголемување на данокот сега се откажуваат во буџетот за 2019та година и порача дека владата е спремна за дијалог.


Foto: Kurir.rs. AP, Pritnscreen


Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање