19 Февруари, 2019
0.2996
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

„ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“ ЖЕСТОКО МУ ВОЗВРАТИЈА НА МАКРОН: „Прекасно се сетивте“!

Објавено во: Свет 06 Декември, 2018

Француските демонстранти ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемување на данокот на горивата, кој беше планиран за следната година.

Сепак, тие велат дека тоа можеби нема да биде доволно за да се заузда гневот на јавноста.

-Мислам дека таа одлука е донесена предоцна-рекла за АП портпаролката на „жолтите елеци“ Жаклин Муро.

Таа наведува дека различни протестни групи сега ќе одлучат што ќе прават, но оценила дека многумина веројатно ќе останат при одлуката за понатамошни протести.

Потегот на Макрон е исправен, но мислам дека нема суштински да го промени курсот-рекла Муро.

Таа ги повика демонстрантите да ја искористат слабоста на француската влада и ќе се залага за другите барања како што е зголемување на минималната заработка.

Антивладините протести почнаа минатиот месец поради зголемување на данокот на гориво, но прераснаа во протести од големи размери со широка низа на обвинувања и гнев против Макрон.

Француската влада се откажува од зголемувањето на даноците на гориво во 2019та кое претходно беше суспендирано на шест месеци, соопшти францускиот премиер Едуар Филип.

Тој на пратениците во францускиот парламент им кажал дека од зголемување на данокот сега се откажуваат во буџетот за 2019та година и порача дека владата е спремна за дијалог.


Foto: Kurir.rs. AP, Pritnscreen


Можеби ќе ве интересира

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди