02 Јуни, 2023
0.0240

Зоран Милановиќ вели дека Албанија веројатно без Македонија ќе продолжи кон ЕУ

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Албанија може да ја „шутне“ Македонија на патот кон ЕУ, најави хрватскиот прeтседател Зоран Милановиќ. 

Според него, постои можност, двете држави да бидат одвоени. 

За жал, постои можност Албанија и Република Македонија да бидат одвоени во преговарачкиот процес за влез во ЕУ, бидејќи Република Македонија има одредени услови кои доколку не ги исполни, нема да може да продолжи“, рече Милановиќ, пренесува МИА. 

Инаку, Македонија треба да ги внесе Бугарите во Уставот. 

„Македонија го потпиша овој услов и мора да го исполни“, вели Милановиќ.

Тој коментира дека сите овие земји веќе треба да бидат дел од ЕУ, вклучувајќи ги Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија.

Бугарскиот претседател Румен Радев на заедничкиот брифинг со Милановиќ истакна дека двете земји имаат заеднички и слични односи за голем број важни прашања за регионот и Европа. Бугарија и Хрватска како одговорни и активни членки на ЕУ и НАТО имаат важна улога и одговорност за зајакнување на безбедноста, стабилноста и развојот на просперитетот во нашиот регион. Во Македонија власта верува дека ќе има доволен број пратеници за да поминат уставните измени. 

Можеби ќе ве интересира

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ