15 Ноември, 2019
0.0229

Зоран Ставрески повикан во финансиска полиција

Објавено во: Македонија 26 Јуни, 2019

Поранешниот вицепремиер и министер за финансии Зоран Ставрески бил повикан на информативен разговор да даде исказ во Управата за финансиска полиција, потврди директорот Арафат Муареми синоќа во емисијата „24 Отворено“.

Засега Муареми не сака да обелодени за кој случај станува збор и дали Ставрески е осомничен во истиот, ниту пак за коков тип на предмет се работи.

„Зоран Ставревски беше повикан во финансова полиција на информативен разговор за предмет кој е во предистрана постапка и истиот откако го даде исказот пред припадниците на финансиската полиција, си отиде“. - изјави Муареми.

Ставрески во моментов единствено е осомничен во истрагата „Подарок“ на СЈО за оштета на буџетот од речиси 33 милиони евра, затоа што поскапо ја прикажал изградба на гасоводот Клечовце-Блок станица 5 во рамки на враќањето на рускиот клириншки долг кон Македонија.


Можеби ќе ве интересира

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска