20 Септември, 2018
0.3479
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Зоран Заев: Односите меѓу Бугарија и Македонија се брилијантни

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2018

Само позитивни работи се случуваат меѓу Бугарија и Македонија денес, вели премиерот Зоран Заев, во интервјуто за телевизијата Блумберг ТВ "Свет е бизнис".

„Трговската размена меѓу Скопје и Софија се зголеми за речиси 12 отсто“, вели тој, додавајќи дека има многу бугарски компании кои или веќе инвестираат во Република Македонија или преговараат за инвестиции.

!Исто така се случува и обратното - неколку бизнисмени од Македонија инвестираат во Бугарија, а тоа значи работни места за граѓаните на двете земји“, посочи уште Заев.

„Среќен сум што живеам во време кога односите меѓу Република Бугарија и Република Македонија блескаат. Тие ќе растат и ќе се развиваат и ние, политичарите, само ќе останеме да им служиме. Се започна по потпишувањето на договорот за пријателство и добрососедство со Република Бугарија, кој делува стимулативно како кај мене, така и кај премиерот Ципрас да почнеме да работиме за постигнување на договор со Грција. Потоа дојде до датум за почеток на преговори со ЕУ “, коментира премиерот.

Земјата очекува и покана од НАТО за влез во Алијансата за време на средбата, закажана за 11 и 12 јули во Брисел. !Ова е историски момент за Република Македонија“, кажал Заев.

Тој посочува и дека 80% од граѓаните на Република Македонија се за влез на земјава во Алијансата, а над 75% се за полноправно членство во ЕУ.

„По 27 години Македонија е на пат да ги исполни 30-годишните надежи и очекувања. Јас сум среќен што сите докажавме дека Балканот не е повеќе буре барут, како што бевме навикнати да слушаме, а дека регионот е европско и убаво место во кое младите ќе останат да живеат во своите земји“, кажа Заев.

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Зошто Србите го продаваат домот на Јованка Броз?

Зошто Србите го продаваат домот на Јованка Броз?

(ВИДЕО) ХОЛИВУДСКО АПСЕЊЕ ВО СРЕД БЕЛГРАД: Црногорец падна во раце на полицијата со товар дрога

(ВИДЕО) ХОЛИВУДСКО АПСЕЊЕ ВО СРЕД БЕЛГРАД: Црногорец падна во раце на полицијата со товар дрога