21 Мај, 2019
0.0214

Зошто американската полиција упадна во Амбасадата на Венецуела?

Објавено во: Свет 16 Мај, 2019

Американската полиција упадна во Амбасадата на Венецуела, по што ги уапси последните активисти.
Полицијата ги уапси последните четири активисти кои ја заштитуваа венецуелската амбасада во САД од приврзаниците на венецуелската опозиција, соопшти активистката Медеја Бенјамин.

„Полицијата ги уапси преостанатите четири лица во Амбасадата на Венецуела, кои беа дел од групата за заштита на амбасадата. Ова е целосно нарушување на Виенската конвенција. Срамота!“, напиша Бенјамин на Твитер.

Претходно, Бенјамин  изјави дека американската полиција влегла во Амбасадата за да ги уапси луѓето кои протестираат против заземање на зградата.

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро им се заблагодари на американските активисти, изразувајќи „длабоко воодушевување“ поради заштитата на венецуелската амбасада.

Ова е втор упад во Амбасадата на Венецуела. Претходно, припадници на полицијата влегоа во зградата на дипломатската мисија на 14 мај.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

Приврзаник на Брегзит нападнат со милкшејк

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА: Човек виси на врвот на Ајфеловата кула, луѓето се евакуирани

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПОЛИЦИЈАТА СЕУШТЕ ВО АМБАСАДАТА: Имотот на Асанж се запленува од амбасадата на Еквадор во Лондон