22 Мај, 2018
0.3525
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Зошто децата тројкаџии стануваат поуспешни луѓе во животот?

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Британскиот новинар Џон Хантингван напиша провокативен напис за тоа како оценките на училиштата не се индикатор за интелектуални способности и дека тројкаџиите обично постигнуваат повеќе успех во животот отколку одличните. Еве ги аргументите на авторот.

Искуството покажува дека добри оценки не се секогаш билет за среќна иднина, а не сите ученици кои имале двојки во школо остануваат без работа. Во круговите на незнајните има многу богати и познати луѓе, за успехот и истрајноста на кои многу би им завидувале.

Стив Џобс, на пример, никогаш не дипломирал на колеџ. Таква е ситуацијата и со Марк Цукерберг и Бил Гејтс. Сергеј Королев, кој го лансира првиот вештачки сателит во вселената, е убченик тројкаџија. Основачот на Tumblr Дејвид Карп го напушта училиштето кога има 15 години. Кирк Керкоријан решава да го заврши училиштето кога е во осмо одделение, но тоа не го спречува да стане една од клучните фигури за обликување на Лас Вегас.

Умот е апстрактен концепт, а постигнувањата во училиште не се секогаш најобјективен начин да го ценат тоа. Успехот на учениците е одреден врз основа на она што го постигнале во училиштето, а училиштето не е секогаш вистинска подготовка за она што нè очекува во реалниот живот.

Успехот бара страст, упорност, емоции, способност да се преживее и, пред сè, да се разбере вредноста на неуспехот. Затоа толку тројкаџии, кои никој од нив не очекува големи успеси на училиште, владеат со нашиот свет.

Тие разбираат што значи да се борат, бидејќи во своето детство поминале низ повеќе неуспеси од одличните. Истото го има и секој успешен претприемач - тој не се плаши да преземе ризици, да се спротивстави на правилата и нормите и на тој начин да создаде нешто ново и необично.

Двојкаџијата е често лидер во неговиот круг, секогаш подготвен да најде друг необичен начин да го заобиколи системот во училиште. Највисокиот процент на нестандардни мислители, креативни личности, е меѓу три нивоа. Психолозите се убедени дека овие деца едноставно не се заинтересирани за стандардниот сет на предмети.

Во училиште, ни е кажано, "Ова е единствениот начин, друг нема", што ја одзема нашата желба да размислуваме поинаку. Затоа богатите се богати затоа што мислат надвор од границите. Никој не им кажува дека ова не е случај, и тоа не е точно. Тие слушаат, но секогаш го прават она што го сакаат на свој начин, и затоа заработуваат.

Но, тоа не значи дека добивањето слаби оценки во училиште ќе обезбеди успех во животот, а петките во тетратката не се доказ дека ќе се "извлечете". Проценките се само бројки на хартија. На крајот, нашите животи се одредуваат според карактерот, искуството и односите, а не според проценките на училиштата.

Значи, ако не сте најдобри дипломирани студенти на училиштето или универзитетот, не очајувајте. Животот е серија на подеми и падови. Ние учиме многу корисни работи во училиште, но вистинското знаење што го имаме е по напуштањето на училницата.

Никогаш не престанувајте да учиш, никогаш не се откажувајте и, што е најважно, не заборавајте да уживате во самиот процес на добивање на знаење.

Можеби ќе ве интересира

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

Од другата страна на огледалото

Од другата страна на огледалото

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа