23 Февруари, 2020
0.0341

Зошто државата собира помалку пари од акцизи годинава

Објавено во: Финансии 29 Мај, 2019

Владата наплатила годинава за три месеци од акцизи вкупно 5.129 милиони денари, што  е за дури 9,5 проценти помалку во споредба со истиот период од 2018 година. Податоците од Министерството за финансии покажуваат надолен тренд кај овие давачки кои до третиот месец учествуваат со над 19 отсто во вкупните даночни приходи.

Државата наплатува акцизи на повеќе акцизни стоки меѓу кои и на нафтените деривати, а дополнителните акцизи за дизелот требаше да ги зголемат приходите во буџетот. Од лани има повисоки акцизи за овој дериват, но ефектот не е значаен. Годинава, пак, барем во првите три месеци акцизните приходи се помали на вкупна основа. 

Инаку акцизите за нафтените деривати станаа актуелни деновиве откако дел од диструбутерите ја повикаа државата да се откаже од дел од акцизниот приход за да се намали цената на бензините на пумпите. Вчера министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека нема да има промени.

„Апсолутно нема никакви промени во регулативата. Значи тоа е што е во законите, рече Тевдовски. 

Најголемиот дистрибутер Макпетрол објави дека со новата Методологија, со која Регулаторната комисија за енергетика од завчера повторно ги одредува цените на горивата, власта и натаму не сака да се откаже од дополнителните зафаќања кај акцизата. Макпетрол, пак, откако РКЕ вчера ги објави новите цени на горивата кои ќе важат наредните седум дена, соопшти дека согласно нивните пресметки, цените би требало да бидат пониски за по половина денар по литар кај сите деривати, од оние што ги утврдија регулаторите.

Можеби ќе ве интересира

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести