27 Септември, 2021
0.0227

Зошто е запрена изградбата на автопатот Охрид - Кичево?

Објавено во: Македонија 10 Јуни, 2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува – на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен, објави ТВ24.

Процесот стопиран, а само осум месеци нè делат од големите ветувања дека 57 километарската автопатска делница вредна 374 милиони евра ќе биде готова до јануари 2018-та година. 

Ако за три години се асфалтирале само 6 км, колку е возможно останатите 50 да се асфалтираат за неполни осум месеци, прашуваат граѓаните. Сигурни се дека изградбата ќе доцни и тоа не една, туку неколку години.

Автопатот го гради кинеската компанија Синохидро која стартуваше во февруари 2014-та а за која СЈО неодамна ја отвори истрагата „Траекторија“ под сомнение дека преку местени тендери во договор со високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ ги добила двата најголеми инфраструктурни проекти автопати Миладиновце-Штип и Охрид-Кичево со кои ја оштетиле државната каса за над 155 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот