29 Мај, 2020
0.0205

Зошто гладуваат луѓето во земјата на Ким Џонг Ун?

Објавено во: Свет 15 Мај, 2019

Луѓето во Северна Кореја се гладни, тврдат од Јужна Кореја.

Се нудат да им помогнат со храна. 

Тие сметаат дека недостигот од храна во Северна Кореја сè уште е сериозен и дека на земјата ѝ треба странска помош.

Дел од медиумите тврдат дека цената на оризот на пазарите во Северна Кореја во последно време паѓа, што укажува дека земјата можеби не се соочува со толку сериозен недостиг од храна како што сметаат агенциите на ОН.

„Запознаени сме со процената на Светската програма за храна (ВФП) и Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) како официјални и објективни показатели“, изјави портпаролот на јужнокорејското министерство за обединување на двете Кореи, Ли Санг-мин.

Според него, со оглед на природата на севернокорејскиот режим, се смета дека постојат многу ограничувања во реалната процена на состојбата со храната. 

Месецов ВФП и ФАО објавија дека 10 милиони луѓе, или околу 40 отсто од населението во Северна Кореја, итно имаат потреба од храна.

Северна Кореја соопшти дека земјата е погодена со суша, најголема во последните 40 години.

Државната корејска централна новинска агенција КЦНА објави дека во земјата во просек паднале 54,4 милиметри дожд за првите пет месеци од оваа година, што е најниско ниво уште од 1982 година.

Сушата се очекува да трае до крајот на мај.

Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска