22 Мај, 2018
0.3168
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Зошто Google, Facebook, Amazon и Netflix ќе исчезнат?

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Интернет гигантите Google, Facebook, Amazon и Netflix без оглед што сега апсолутно доминираат на пазарот со своите иновативни производи и услуги еден ден ќе исчезнат и на нивно место ќе дојдат нови креативни компании кои ќе креираат нови пазари и ќе задоволат потреби на корисниците на начин на кој и самите тие не се свесни.

Во бизнисот постојат циклуси кои постојано се менуваат, една индустрија е сосема очекувано да помине низ фази на подем, доминација и за жал распаѓање. Според бизнис професорот на Харвард Клејтон Кристенсен станува збор за феноменот наречен „дилемата на иноваторот“. 

Според него многу е потешко да се креира нешто ново и атрактивно во рамките на една голема компанија каде тековните активности и поставените цели се многу поважни, а така е и со Amazon кој за нови услуги мора да презема надворешни компании. 

Слично е и со Google, степенот на иновации квантитативно е драстично зголемен последните години, но ретко кој нов производ се наметна на пазарот и предизвика интерес кај корисниците. 

Facebook има надежи дека ќе се трансформира од социјална мрежа во сеопфатен интернет сервис обезбедувајќи ги сите потреби на корисниците, но сличен потфат имаше и Yahoo кој сега полека пропаѓа. 

Netflix е најтазе стартап во ова друштво воведувајќи нов начин на кој ја конзумираме телевизијата преку стриминг на видео содржини и вложувајќи десетици милијарди долари во креирање на сопствена програма која се натпреварува со традиционалните ТВ мрежи.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Катлановска бања повторно проработи

Катлановска бања повторно проработи

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери

(ВИДЕО) Ал Џезеира доби право да ги снима плантажите со канабис во Македонија

(ВИДЕО) Ал Џезеира доби право да ги снима плантажите со канабис во Македонија

Владата ќе воведе нови субвенции во авиосообраќајот

Владата ќе воведе нови субвенции во авиосообраќајот

ШТО ДА РАБОТАМ, КОГА ЌЕ ПОРАСНАМ: Професии кои носат најмногу пари во Македонија!

ШТО ДА РАБОТАМ, КОГА ЌЕ ПОРАСНАМ: Професии кои носат најмногу пари во Македонија!