16 Јануари, 2022
0.0216

ЗОШТО И ВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ ВООПШТО ДА СЕ ЗАРАЗАТ СО ВИРУСОТ: Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид-експертите со детали

Објавено во: Свет 05 Декември, 2021

Ризикот од инфекција со корона вирусот постои и покрај тоа што некои од луѓето се вакцинирани, се зависи од имунолошкиот одговор на вакцинираното тело, а според најновите податоци за омикрон, новиот вид на SAR-CoV-2 ги напаѓа повеќе оние што се излечени од ковид.

Според Институтот Роберт Кох, вакцините против корона ефикасно штитат од тешка форма и од смрт поради компликации на Ковид, но сепак не обезбедуваат 100% заштита од инфекција. Доколку се зарази човек кој е целосно вакциниран, лекарите оваа инфекција ја нарекуваат „продорна“.

Експертите објаснуваат зошто вакцинираното лице воопшто се инфицира:

Едно лице може да се зарази непосредно пред вакцинацијата (просечното време на инкубација за коронавирус е пет до шест дена).

Едно лице може да се зарази во првите денови по вакцинацијата - односно пред да се формира „вакциналниот“ имунитет во неговото тело (таков имунитет се формира некое време по целосната вакцинација).

Лицето можело да се зарази во моментот кога нивото на заштитните антитела предизвикани од вакцинацијата се намалило во неговото тело.

Едно лице може да се зарази кога ќе се соочи со нова мутација на вирусот (веројатно омикрон може да ја заобиколи заштитата од „инокулирани“ антитела).

Како изгледаат типичните симптоми на инфекција по вакцинацијата?

Според студијата за симптомите на Ковид, која се спроведува во Велика Британија од 2020 година, пет симптоми (наведени во зависност од фреквенцијата) може да укажуваат на корона инфекција по вакцинацијата.

Течење на носот

Главоболка

Кивање

Воспалено грло

Постојана кашлица

А следните пет симптоми најчесто укажуваат на инфекција кај невакцинирана личност, тие исто така се наведени во зависност од зачестеноста.

Главоболка

Воспалено грло

Течење на носот

Температура

Постојана кашлица

Иако симптомите на вакцинираните и невакцинираните луѓе се слични, постојат некои разлики. Експертите го наведуваат течењето на носот, во комбинација со главоболки и кивање, како најчест знак за продорна инфекција, односно кај вакцинираните, додека овие симтоми се поретки кај невакцинираните луѓе. Дополнително, многу ретко се случува вакцинираните да имаат температура – што е честа појава кај невакцинираните лица.


Можеби ќе ве интересира

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА КОРОНАТА: Наскоро ќе ги симнеме маските, ќе ги откажеме тестирањата и ќе нема мерки-што открива најновата анализа

ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА КОРОНАТА: Наскоро ќе ги симнеме маските, ќе ги откажеме тестирањата и ќе нема мерки-што открива најновата анализа