25 Март, 2018
0.0626

Зошто интернетот на телефонот се троши брзо?

Објавено во: Мои пари 18 Септември, 2017

Инсталираните апликации на мобилните телефони и ажурирањето кои тие го прават, постојано го трошат мобилниот интернет и кога не ги користиме. Секојдневните новитети на апликациите како Facebook, Instagram, Snapchat имаат потреба од зголемен волумен на интернет.

Видеата на You Tube се во HD резолуција, видеата кои се поставени на Facebook автоматски се вклучуваат без да се притисне “Play”, а опцијата Story на Instagram од еден преглед може да потроши дури 30MB, во зависност од резолуцијата и големината.

Сè што треба да направите за да проверите кои апликации ви трошат најмногу интернет, е да ја одберете опцијата “Data usage” на вашиот телефон.

За да добиете претстава колку MB се троши при гледање видео, за вас ја подготвивме следната табела:

Посебно внимание треба да обратите кога користите WiFi конекција со слаб сигнал. Често пати се случува интернет сообраќајот да ве префрли на mobile data, така што во овој случај ќе ви биде наплатено соодветно на вашиот тарифен модел или интернет пакетот што го имате активирано.

Затоа е добро при користење на WiFi, секогаш да ја имате исклучено опцијата mobile data на вашиот телефон. Иако изгледа доста напорно секој пат да се исклучува опцијата mobile data,сепак, со ова ќе имате поголема контрола во трошењето на интернет. 

Можеби ќе ве интересира

ЕуроНикел: Успешно реализирана првата фаза на откуп на побарувања во ФЕНИ Преку 60 милиони eвра инвестирани во иднината на ФЕНИ досега

ЕуроНикел: Успешно реализирана првата фаза на откуп на побарувања во ФЕНИ Преку 60 милиони eвра инвестирани во иднината на ФЕНИ досега

Со системско решение за социјално претприемништво до #ОброкЗаСите

Со системско решение за социјално претприемништво до #ОброкЗаСите

(ВИДЕО) Гледајте „Фчерашни новости“ и добијте си подарок

(ВИДЕО) Гледајте „Фчерашни новости“ и добијте си подарок

Банката – партнер во реализација на вашите потреби и идеи

Банката – партнер во реализација на вашите потреби и идеи

Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

Успешни проекти за меѓуетничка интеграција на младите и градење соживот за сите

СВЕТСКИ ДЕН НА ВОДИТЕ 2018: ОДГОВОРОТ Е ВО ПРИРОДАТА

СВЕТСКИ ДЕН НА ВОДИТЕ 2018: ОДГОВОРОТ Е ВО ПРИРОДАТА

Македонска берза со предавање за БЕСТ се вклучи во одбележување на Глобалната недела на парите

Македонска берза со предавање за БЕСТ се вклучи во одбележување на Глобалната недела на парите

Министерот Тевдовски, екипата на Исцелител и градоначалниот на Македонија во Еден на Еден

Министерот Тевдовски, екипата на Исцелител и градоначалниот на Македонија во Еден на Еден

Македонската компанија ГРЕЕМАК ГРУП, го отвори најголемиот продажен салон на ГРЕЕ во Европа

Македонската компанија ГРЕЕМАК ГРУП, го отвори најголемиот продажен салон на ГРЕЕ во Европа