15 Септември, 2019
0.0187

Зошто Јанева не заврши во ќелиите на хашкото одделение?

Објавено во: Македонија 22 Август, 2019

Обвинителката во која сите гледаа надеж дека правната држава ќе профункционира и во Македонија, не е сместена во хашко одделение во затворот Шутка.

Токму во тоа одделение е сместен првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски а причините поради кои завршил таму се безбедносни и здравствени.

Сепак, Катица Јанева не е сместена во хашките соби, со цел да не оствари средба со Боки13, пренесоа дел од медиумите повикувајќи се на затворски извори.

Што е разликата во хашкото одделение ?

Собите во хашкиот дел од затворот во Шутка се изградени по барање на ЕУ а за потребите на Судот од Хаг.

Станува збор за само неколку соби кои што ги задоволуваат стандардите на модерен европски затвор.

Единствена разлика е тоа што во нив има веце шолја, а во обичните се „чучавци“ .

Можеби ќе ве интересира

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО