06 Декември, 2022
0.0237

Зошто Крим е толку важен за Русија и дали Украина може да го врати?

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Прашањето за Крим повторно е во центарот на вниманието. 

Во последните денови многу руски политичари велат дека ќе има удари на Крим. Поранешниот командант на руската воена флота, Виктор Бондарев вели дека Украина нема ниту ресурси, ниту воен потенцијал, ниту може да го врати Крим. Пратеникот Андреј Горуљов порача дека Русија треба да размисли за можен украински напад поддржан од НАТО. Рускиот претставник Михаил Шеремет вели дека ако Украина тргне на Крим, ќе добие голем и кобен удар. 

Се сметаше за бисер на Руската империја и Крим е важна точка во Црното Море која има долга историја. Пензионираниот командант на воздушните сили Шон Бел вели дека Русија го смета Крим за дел од својата историја. Одбранбената позиција од Втората светска војна, кога територијата ја држеле нацистите, го прави тешка за освојување.  Според него, шансите Украина да го поврати Крим се многу мали. Украинските власти рекоа дека е можно до крајот на оваа година да го вратат Крим. 

Foto: Screenshot Twitter @ Igor Sushko

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?