27 Септември, 2021
0.0209

ЗОШТО НЕКОИ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ОДБИВААТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ - дури 30 отсто од нив не сакаат да ја примат вакцината, еве кои се причините

Објавено во: Балкан 01 Август, 2021

Иако голем број здравствени работници, особено оние кои работеа во црвените зони, едвај чекаа да се вакцинираат против коронавирусот, сепак има многу лекари во Србија, околу 30 проценти од нив, кои одбиваат имунизација, пишува Курир.рс.

Тоа се претежно млади луѓе кои не се анти-ваксери, но сепак се збунети од контрадикторните информации на интернет, па и покрај нивното медицинско образование, се плашат дека вакцината може да доведе до стерилитет или прекинување на бременоста.

Некои се едноставно скептични структури на личности и купуваат време, велат соговорниците на Курир.рс, кој истражуваше други причини зошто некои лекари и медицински сестри не се вакцинирани, поради што имаше сериозна дебата во кризниот штаб и стручната јавност во последните недели за задолжителна вакцинација на здравственит работнци.

Д -р Радмило Петровиќ, познат српски епидемиолог, смета дека една од причините е тоа што здравствените работници се запознаени со несаканите ефекти кои постоеле за некои поранешни вакцини, и затоа сега го генерализираат проблемот.

„Првата вакцина, против сипаници, беше пронајдена од англискиот лекар Едвард Џенер во 18 век. Во 1885 година, се појави вакцина против беснило. Овие вакцини во некои случаи дадоа ужасни реакции, а имаше и смртни случаи. Сепак, од тогаш помина многу време, вакцините се усовршуваат од година во година. Технологијата за прочистување на вакцините напредуваше се повеќе, тие ги ослободија оние баласт липоиди и протеини што предизвикаа реакции, а во втората половина на 20 век добивме вакцини што беа толку прочистени што содржеа само бактерии или вируси. Денес имаме вакцини кои се чист антиген, односно само антиген на вакцината во вакцината, без никакви други состојки“, објаснува д -р Петровиќ и посочува дека несаканите ефекти на вакцините што постоеле пред 200 години, како што се енцефалитис, менингитис, парализа, немаат врска со денешната ситуација.

Психијатарот д -р Ивица Младеновиќ истакнува дека постојат различни структури на личноста и кај медицинските работници. А меѓу нив, некои по природа се сомничави и недоверливи.

„Кога има такви особини на карактерот, постои тенденција да се фокусираме на работи што подразбираат несигурност“, вели тој. Друга причина зошто лекарите обично не се вакцинираат е, како што вели тој, дека во оваа пандемија постапката за развој на вакцини е забрзана:

„Не треба да се заборави дека здравствените работници беа први на удар, така што некои нема да бидат вакцинирани бидејќи се уште мислат дека имаат антитела. Денешните вакцини не можат да направат никаква штета. Требаше да го научат тоа на нивните факултети и училишта, по предмети за епидемиологија и заразни болести. Можеби не им беше доволно кажано за тоа, а можеби и не требаше да бегаат од часови“, на шега вели д -р Петровиќ и додава дека, со оглед на тоа што има професори на медицинските факултети кои се јавно против вакцини, прашањето е дали студентите имаа вистински предавачи.

Повеќето здравствени работници кои не се вакцинирани не се анти-вакцсери, но веруваат дека вакцината не е доволно истражена, според психологот Александра Јанковиќ.

„Младите се особено загрижени што може да произведе вакцината. Ова ги вознемирува младите луѓе кои се во репродуктивен период и се прашуваат дали може да доведе до стерилност и проблеми со потомството. Сепак, повеќето од овие здравствени работници веројатно не се против вакцини, туку всушност купуваат време и чекаат да се објават поопсежни истражувања“, заклучува д -р Јанковиќ.

Здравствените работници, кои не се вакцинирани, работат против себе и својата професија, што значи дека ниту лекарите, ниту медицинските сестри не се добри, вели Прим за Курир. Д -р Татјана Радосавjeевиќ, пулмолог.

„Ако вакцината е единственото докажано средство за борба против ковид, а вакцината воопшто е едно од најважните достигнувања на медицинската професија и наука, немате право да имате сопствено мислење за тоа дали треба да се вакцинирате. Ако не веруваат во професијата, тогаш не ја работат работата како што треба и треба да најдат друга работа што не значи да им помагате на луѓето“, заклучува таа.

Кури,рс пренесува неколку факти зошто здравствените работници не сакаат да се вакцинираат

ФАКТИ / Причини за невакцинирање

- Тие се сомневаат дека вакцините не се доволно тестирани и безбедни

- Имаат карактерни црти што подразбираат сомнеж и недоверба

- Мислат дека имаат доволно антитела од претходна инфекција

- Некои млади луѓе мислат дека се силни и дека нема потреба да се вакцинираат

- Чекаат да се појават уште некои докази за вакцинација

БРОЈКИ

65 отсто од здравствените работници биле вакцинирани до април годинава

14 лекари кои работеа во болниците за Ковид починаа од корона

75 проценти од студентите од четврта и петта година на Медицинскиот факултет во Белград се вакцинирани

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

Рама ја нападна Србија дека прави воени маневри додека Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот

Рама ја нападна Србија дека прави воени маневри додека Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот

АЛБИН КУРТИ: Немам информации дека КФОР е подготвена да интервенира на северот на Косово

АЛБИН КУРТИ: Немам информации дека КФОР е подготвена да интервенира на северот на Косово

РУМЕН РАДЕВ: Борисов да не ја користи својата партија како штит и да се кандидира за претседател

РУМЕН РАДЕВ: Борисов да не ја користи својата партија како штит и да се кандидира за претседател

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА: Момче случајно наишло на стравичен призор и од сигурна смрт спасило пет млади мажи

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Силен земјотрес утрово ја погоди Грција

Силен земјотрес утрово ја погоди Грција