19 Август, 2018
0.3975
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Зошто работата на „Гранит“ се преполови ?

Објавено во: Економија 17 Мај, 2018

Шок за многумина инвеститори кои веруваат во „Гранит“! Добивката на градежниот гигант за првиот квартал е само 469.000 денари односно помалку од 8.000 евра. Толку за три месеци може да заработи просечна градежна мајсторска тајфа. Приходот од продажба за првите три месеци е преполовен во однос на истиот период лани. Што се случува со градежниот гигант кој во во март вложи 7 милиони евра во акции на „Комерцијална банка“?

Имал ли скопски „Гранит“ полош прв квартал? Ретко кој памети од инвеститорската заедница. Најголемата македонска градежна компанија првиот квартал оваа година го заврши со оперативна добивка од 58.000 денари. Верувале или не! Неговите приходи од продажба за првиот квартал изнесуваат 318,7 милиони денари и тие се за 52 отсто пониски од истиот период лани кога изнесувале 639,8 милиони денари. Приходите од странски пазари се толку мали што не се ниту за споменување. Вкупниот оперативен приход на „Гранит“ за првиот квартал е 552,7 милиони денари и тој е 46 отсто понизок од истиот лани. Оперативните расходи на компанијата за првиот квартал се 558,4 милиони денари. Кај сите оперативни расходни ставки е забележливо намалување и тоа во некои ставки и во значајни размери. Најмногу кај услугите со карактер на материјални трошоци каде што намалувањето е за 70 отсто односно од 463,8 милиони денари на 144,8 милиони денари. Единствено зголемување има кај трошокот за вработените и тоа за 14 отсто до износ од 199,9 милиони денари. Колкава е продуктивноста, почитувани читатели, проценете сами за да не не обвинат за злонамерност.

Ако е нешто добро кај „Гранит“ тоа е фактот дека компанијата има ниски финасиски расходи. Тие за првиот квартал изнесуваат 1,05 милиони денари и дури и се малку намалени во споредба со истиот период лани. Позитивно е и тоа што „Гранит“ има поголеми финансиски приходи со кои ги покрива финансиските расходи.

Како што потенциравме, нето добивката на компанијата за првиот квартал годинава во споредба со истиот период лани е намалена за 96 отсто!

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...