25 Јуни, 2022
0.0343

Зошто валканата клима е опасна и кога е вистинското време за чистење?

Објавено во: Мои пари 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Повеќето од нас едвај го дочекаа сончевото и топло време. Сепак, за многумина, вклучувањето на климата по долго време ќе биде момент на вистината - дали сè уште работи како што треба? Кога последен пат сте го исчистиле филтерот?

Вдишувањето воздух од неисчистена клима може да доведе до опасни реакции во организмот и хронични заболувања. Лекарите предупредуваат дека од валканиот и неисчистен клима уред демнат многу бактерии и вируси кои можат да ги загрозат луѓето склони на алергии, особено децата. Нечистиот филтер и нечистиот испарувач се причина што низ просторијата се шири непријатна миризба и климата помалку лади.

Експертите советуваат да не чекате редовен сервис, туку одвреме-навреме сами да го чистите филтерот на клима уредот. За да го направите ова, прво мора да го исклучите уредот. Потоа исчистете ја надворешната страна на внатрешната единица со подигање на капакот и извлекување на мрежестиот филтер со повлекување на дното нагоре и надолу кон себе. Измијте ја мрежата под проточна вода и користете средство за дезинфекција што содржи алкохол за да ја дезинфицирате. Откако ќе го дезинфицирате филтерот, повторно исплакнете го со вода и оставете го да се исуши природно. Откако ќе се исуши, вратете го на место.

Ако сето ова ви звучи заморно, ќе се израдувате кога ќе слушнете дека има клима уреди кои сами се чистат. Патентираната технологија за самочистење на Hisense од втора генерација овозможува максимални перформанси на внатрешната и надворешната единица. Процесот на прочистување преку циклуси на замрзнување и одмрзнување и сушење на висока температура, ефикасно и лесно ја отстранува прашината, бактериите и маслата од единиците, така што клима уредот се одржува чист и безбеден.

Напредната Hi-Nano технологија на Hisense исто така го заштитува вашиот дом со создавање на многу висока концентрација на позитивни и негативни јони, до 1 милион/cm3, кои имаат силен оксидативен и високо реактивен ефект. Овие јони се врзуваат за површините на бактериите или вирусите, поради што ја губат својата активност и на крајот ги трансформираат во безопасни молекули на вода. Француската лабораторија Texcell, глобална организација специјализирана за тестирање на вируси, покажа дека Hi-Nano може да го инхибира коронавирусот (SARS-CoV-2) за 93,54% за само два часа, осигурувајќи дека воздухот што го дишете е чист и прочистен.

Во денешни услови, кога цените се движатнагоре, од особено значење е високата енергетска ефикасност на Hisense клима уредите која достигнува и до А+++. Ова ја намалува годишната потрошувачка на енергија за 30%.Заштедата на електрична енергија се должи на 3D инвертер технологијата, комбинирана со оптимизиран внатрешен канал за воздух и со современи нажлебени бакарни цевки и термоизменувач.

Пред четвртина век, Hisense започна револуција во климатизацијата која продолжува. Како прва компанија која произведува инвертер клима уреди во Кина, со 25-годишна традиција на развивање и промовирање на инвертер технологијата, Hisense на своите клиенти им обезбедува свеж и пријатен воздух во просториите каде што престојуваат без оглед на временските услови.

Повеќе информации за уредите можете да најдете на Hisense клима уреди.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Телеком ја воведува стриминг платформата GLEY на MaxTV

Телеком ја воведува стриминг платформата GLEY на MaxTV

HUAWEI го претстави MatePad Paper: првиот таблет со E Ink пенкало за пишување и правење белешки

HUAWEI го претстави MatePad Paper: првиот таблет со E Ink пенкало за пишување и правење белешки

Уживање во Сивири со другарчињата: Летен камп на едукација и забава

Уживање во Сивири со другарчињата: Летен камп на едукација и забава

Попустите продолжуваат цел викенд во Ист Гејт Мол, надополнет со кул викенд со мјузикл на дајте музика и многу сладолед

Попустите продолжуваат цел викенд во Ист Гејт Мол, надополнет со кул викенд со мјузикл на дајте музика и многу сладолед

Huawei го претстави HUAWEI Mate Xs 2 - полесен и потенок од кога било!

Huawei го претстави HUAWEI Mate Xs 2 - полесен и потенок од кога било!

Децата од Кавадарци порачаа: „Планетата е нашиот дом“

Децата од Кавадарци порачаа: „Планетата е нашиот дом“

Со IuteCredit Мастеркард до незаборавна летна авантура

Со IuteCredit Мастеркард до незаборавна летна авантура

Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Џон Илија Апелгрен: Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата

Џон Илија Апелгрен: Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата