21 Септември, 2020
0.0238

Берово сега има пет активни случаи на коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 11 Август, 2020

Уште еден позитивен на коронавирусот има во Општина Берово. 

Откако пред повеќе од една недела беа регистрирани три позитивни случаи на коорнавирус, со денешниот нов пациент, како што информираат од Здравствен дом во Берово сега во оваа општина има пет активни случаи.

Сите се во добра здравствена состојба.

„Тројца од пациентите се со семејна анамнеза на Ковид-19, но без симптоми, така што со останатите двајца, вклучително и денешниот нов пациент бројката изнесува 5 активни пациенти. Поради нивната асимптоматичност очекуваме многу скоро повеќето од нив да бидат регистрирани како оздравени“, велат од Здравствен дом Берово.

Оттаму апелираат и понатаму да се почитуваат мерките за заштита од вирусот и задолжително да се носи заштитна маска во затворени објекти.

Од почетокот на пандемијата, денешниот е вкупно деветти позитивен случај со Ковид-19 во Берово.

Во околните  Пехчево, Делчево и Македонска Каменица подолг период нема регистрирани позитивни пациенти од коронавирус.

За 24 часа во земјава има 141 нов случај, една жртва, и 161 оздравени.

Можеби ќе ве интересира

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Локалните избори во Македонија ќе се одржат два месеци порано

Локалните избори во Македонија ќе се одржат два месеци порано