23 Април, 2024
0.2096

ЕВЕ КАКО ДРЖАВАТА МИСЛИ НА ЕДНА СВОЈА КОМПАНИЈА КОЈА МНОГУ Ѝ ЗНАЧИ - што е „Проектот Бетовен“ во кој се вложуваат 2,5 милијарди евра

Објавено во: Економија 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Холандската влада одвои 2,5 милијарди евра за подобрување на инфраструктурата, образованието и домувањето во регионот Ајндховен.

Оваа одлука не е од оние што се во „планот и програмата“ на државните институции. Одлуката е донесена поради една компанија.

ASML е со седиште во овој регион, а владиното финансирање е насочено кон поддршка на неговиот раст, но што е најважно, загриженоста од проширување надвор од Холандија.

ASML е еден од водечките производители на полупроводници, основан во 1984 година, со пазарна вредност од речиси 400 милијарди долари. Има над 40.000 вработени на 60 различни локации ширум светот, со повеќе од половина од нејзините вработени во Холандија.

Како ќе изгледа проектот на Бетовен?

Целиот проект наводно се вика „Проект Бетовен“, а се очекува да трае неколку години, пишуваат медиумите. Одлуката на владата да инвестира во регионот следи по навестувањата на ASML дека размислува да се прошири во странство поради холандската деловна клима, која вклучува регулативи за миграција на работна сила што ги ограничува странските таленти и проблемите со даночните олеснувања за иселениците.

Како одговор на можните планови на ASML да го премести своето седиште и да изгради дополнителен производствен капацитет во Франција, владата започна план за да обезбеди ASML да остане во Холандија и да го одржува своето седиште во земјата.

„При преземањето на овие мерки, Кабинетот претпоставува дека ASML ќе продолжи да инвестира и да го одржува своето законско, фискално и вистинско седиште во Холандија“, се вели во соопштението на холандската влада објавена од Ројтерс.

Доделените средства ќе бидат искористени за подобрување на транспортната мрежа, вклучувајќи патишта, автобуси и возови. Дополнително, инвестицијата ќе го поддржи техничкото образование и стручната обука за да се задоволат потребите на ASML за квалификувани работници. Проектите за домување се исто така дел од планот за да се приспособат на растот на регионот.

ASML ја поздрави владината најава и „Проектот Бетовен“, нагласувајќи ја важноста од поволните деловни услови, како што се достапноста на квалификувани таленти, инфраструктура и домување, за нејзините планови за проширување во Холандија. Компанијата соопшти дека со нетрпение очекува да работи со холандската влада за финализирање на одлучувањето во врска со проширувањето.

Бонитет.ком

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ВО РЕГИОНОТ: Сакаат да ја вратат платата во плик

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЦЕНАТА УРИВА РЕКОРДИ: Тон какао чини 11.000 долари

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ЕВЕ КОЈ ТРЕБА ДА ЧЕКА ЗА УТРЕ ДА „НАТОЧИ“ ГОРИВО, А КОЈ ДА ПОБРЗА - возачи, РКЕ ги објави цените

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Јаким Неделков: Легна зголемена плата за 12 отсто на сметките

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Сопственичката на „Еурофарм“ ја презеде градежната компанија „Пелистер“

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Кој е директорот? Ќе добие 72.900 евра награда од фирмата со која раководи!

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното