27 Септември, 2016
1.2097
    ALK 5372.66    0.23%     BESK 8000    0%     GRNT 542.53    0.96%     KMB 2401.15    -0.4%     MPT 24263.16    0.05%     MTUR 3460    1.25%     NOSK 92250    0%     OHB 3280    0.92%     PPIV 30511.54    0.15%     REPL 41750.25    -0.59%     RMDEN15 92.98    0.09%     STB 536    1.13%     STIL 64    -9%     TEL 270    0%     TNB 7500.32    0%     TTK 610.18    0.86%

Инвеститори од Канада заинтересирани за Македонија

Објавено во: Економија 27 Февруари, 2013

Канадската влада, како одговор на засилената активност на Македонија и партнерите од регионот, се реши финансиски да го помогне економскиот форум на кој ќе се презентираат потенцијалите за инвестирање и водење бизнис во Македонија. Во рамките на новиот циклус активности за информирање и привлекување на канадските инвеститори Македонија ќе организира повеќе презентации и тркалезни маси во Отава, Монтреал, Торонто и Виндзор. Македонскиот Амбасадор Тевдовски на првата презентација на македонските бизнис и инвестициски потенцијали на 26ти февруари во Отава,пред заинтересираните бизнисмени и Македонски иселеници во Канада потсети дека инвестирањето во Македонија значи директен пристап кон слободен пазар од 660 милиони жители. -Македонската амбасада е посебно задоволна што и канадската влада го дели ставот дека нашиот регион е од значаен интерес за канадските бизнисмени и инвеститори. Подолг период, заедно со турските пријатели и други партнери од регионот, ја нагласуваме оваа реалност, но по успешното Роуд шоу на македонскиот владин тим, одлуката на канадската влада да инвестира внимание и ресурси во нашите инвестициски потенцијали представува нов квалитет во економските релации.“- нагласи Амбасадорот. Значајниот интерес на повеќе канадски компании од областа на рударството, инфраструктурата и градежништвото за потенцијалите на Република Македонија беше и главна тема на средбата на македонскиот тим со Питер Хејл, главниот економски аналитичар и заменик директор на престижната Агенција за Промоција на Извозот на Канада (ЕДЦ). Презентација на можностите за инвестирање и водење бизнис во Македонија ќе биде организирана и пред Комората на Виндзор, најголемиот центар на автоиндустријата во Канада. На досега најголемиот економски форум за можностите за инвестирање и развивање бизнис во Југо-источна Европа, финансиски поддржан од Канадското министерство за надворешни работи и меѓународна трговија своја презентација ќе има и директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Висар Фида.  

Можеби ќе ве интересира

Се пензионирал на 34 години, еве како...

Се пензионирал на 34 години, еве како...

Наумов: Светска банка потврдува дека износот на јавниот долг за 2016-та година ќе изнесува 50 проценти

Наумов: Светска банка потврдува дека износот на јавниот долг за 2016-та година ќе изнесува 50 проценти

Што и предвидува Светска банка на македонската економија

Што и предвидува Светска банка на македонската економија

Два начини за наоѓање работа во САД

Два начини за наоѓање работа во САД

Економски промотори: Концепт за привлекување инвестиции или вработување на партиски послушници?

Економски промотори: Концепт за привлекување инвестиции или вработување на партиски послушници?

Можен ли е раскол во „Топлификација“?

Можен ли е раскол во „Топлификација“?

Путин побара воведување на данок за туристите

Путин побара воведување на данок за туристите

Невработени од Скопје, Куманово и Велес добија грантови за самовработување

Невработени од Скопје, Куманово и Велес добија грантови за самовработување

Економисти: 2017-та ќе биде тешка за германскиот пазар на труд

Економисти: 2017-та ќе биде тешка за германскиот пазар на труд